התחברות הרשמה

איך כותבים קורות חיים?

כתיבת קורות חיים איכותיים - 10 טיפים מצוינים

כל תהליך של חיפוש עבודה מתחיל בכתיבת קורות חיים שימשכו את העין וישדרו מקצועיות ורצינות. מאחר שמדובר במסמך שמתפקד ככרטיס הביקור שלכם, חשוב מאוד להשקיע זמן ומחשבה מעמיקה בכתיבתו. אך ככל שחושבים על זה יותר, כך המשימה נראית מורכבת ומאתגרת יותר. איך כותבים קורות חיים? מה כדאי לכתוב ובאיזה סדר?

התשובה האמיתית היא שאין דרך אחת לכתוב אותם. אין פורמט קורות חיים אחיד שמתאים לכולם בלי יוצא מן הכלל, שכן בכל תחום עיסוק יש לשים דגש על פרמטרים אחרים. לכן חשוב להפעיל שיקול דעת ולהבין את המשמעות מאחורי הדברים שאתם בוחרים לציין ומאחורי סדר הצגתם. עם זאת, ישנו מבנה מקובל ועקרונות בסיסיים אשר תקפים לרוב המועמדים, עליהם תוכלו לקרוא במאמר זה.

טיפ מספר 1 - שימו את עצמכם בנעלי המעסיק/ה

לאורך כל תהליך כתיבת קורות החיים השתדלו לחשוב כמו המגייס/ת שעתיד/ה לקרוא אותם. שאלו את עצמכם מה הייתם מצפים לראות בקורות חיים של מועמד? מה היה גורם לכם להזמין אותו לראיון עבודה? מה עקרוני ורלוונטי עבור הארגון או החברה בה אתם מעוניינים לעבוד?

בנוסף, קחו בחשבון את התפקיד אליו אתם מגישים מועמדות. מעסיק שמחפש מעצב גרפי, סביר שיתרשם לטובה מעיצוב מיוחד של מסמך קורות החיים, אך למשרה בתחום הבנקאות זה יכול להתאים פחות.

טיפ מספר 2 - המידע הכללי

החלק של המידע הכללי יימצא בדרך כלל בראש העמוד או במקום בולט אחר. הוא מרכז את כל הפרטים הבסיסיים שהמעסיק צריך לדעת: שם מלא, מקום מגורים ופרטי התקשרות כמו מספר טלפון, כתובת דואר אלקטרוני ועוד. ניתן להוסיף גם תאריך לידה/גיל ומצב משפחתי, אך אלה אינם הכרחיים.

טיפ מספר 3 - מהי תמצית?

לרוב המגייסים לא קוראים את קורות החיים במלואם, אלא מרפרפים בחיפוש אחר המידע העיקרי. לכן החלק של התמצית מומלץ בעיקר לאנשים בעלי ניסיון תעסוקתי או רקע אקדמי עשירים ומגוונים, שרוצים לרכז את כל המידע החשוב בחלק אחד ולוודא שהקורא לא יפספס שום פרט חשוב. התמצית תופיע בדרך כלל בחלקו העליון של העמוד, אחרי המידע הכללי. את המידע בתמצית כדאי לכתוב בנקודות קצרות וממוקדות ולכלול פרטים כמו השכלה וניסיון תעסוקתי רלוונטיים, הישגים מקצועיים וכד'.

טיפ מספר 4 - מה כותבים קודם השכלה או ניסיון תעסוקתי?

לרוב מקובל לכתוב את ההשכלה לפני הניסיון התעסוקתי. עם זאת, זהו חלק שבו עליכם להפעיל שיקול דעת ולשאול את עצמכם מה יותר רלוונטי למשרה.

לדוגמא: חשבו על מועמדת בשם רויטל, שמעוניינת להתקבל לתפקיד של מנהלת מכירות בסוכנות רכב. יש ברשותה תואר ראשון במדעי המדינה ובעבר עבדה כאחראית משמרת במוקד מכירות טלפוני. מה לדעתכם כדאי לה לציין קודם? מה יגביר את סיכוייה להיות מוזמנת לראיון עבודה? כעת השליכו זאת על המקרה שלכם.

במידה וגם ההשכלה וגם הניסיון התעסוקתי שלכם עשירים ורלוונטיים באותה המידה, בחרו בדרך המקובלת וציינו קודם את השכלתכם.

טיפ מספר 5 - עשו מחקר של מילות מפתח

אמנם לא כולם, אך חלק מהמעסיקים ומחברות ההשמה עושים שימוש במערכות מיון וסינון אוטומטיות, אשר מסדרות את כלל קורות החיים שנשלחים למשרה בסדר יורד לפי רלוונטיות, ומציגות בפני אנשי ההשמה רק את המועמדים המתאימים ביותר. כיצד מגדילים את הסיכוי שקורות החיים שלכם יעברו את הסינון? עברו על כמה מודעות דרושים לתפקיד בו אתם מתעניינים, רשמו לעצמכם מילים שחוזרות על עצמן וסמנו את אלה שיתאימו לתאר אתכם באמת. שלבו את מילות המפתח באופן אורגני בטקסט כי בסופו של דבר קורות החיים מיועדים לקריאה של בן אדם.

טיפ קטן נוסף: אנחנו לא יודעים אילו מילים ומושגים בדיוק מחפשת המערכת, לכן כדאי לכתוב בקורות החיים כמה וריאציות של אותו מושג. למשל אם אתה מגיש מועמדות למשרה בתחום ה-UX כדאי לך לכתוב בקורות החיים גם את המושג "עיצוב חווית משתמש".

טיפ מספר 6 - חלקו את הכתיבה לכמה שלבים

בחלק זה של קורות החיים יופיעו בדרך כלל ההשכלה והניסיון התעסוקתי שלכם. אלו הם חלקים משמעותיים במיוחד, כיוון שהם מכילים את המידע החשוב ביותר עבור המגייס וסביר להניח שיזכו למירב תשומת ליבו. בשל כך כתיבתו של הניסיון התעסוקתי שלכם יכולה להיות דבר מאיים ומבלבל תחילה. השאיפה היא לכתוב את כל המידע הרלוונטי ביותר בצורה תמציתית ככל הניתן. על מנת לעשות סדר בכל המידע ולבחור מתוכו את עיקרי הדברים, אנו ממליצים לחלק את הכתיבה לשישה שלבים:

 1. כתבו ברצף ומבלי לחשוב פסקה שלמה על מה שעשיתם בכל מקום עבודה. פרטו אודות התפקידים שמילאתם, הסמכויות שהיו לכם, הכלים שבהם השתמשתם, ההישגים שאליהם הגעתם, שינויים משמעותיים שהובלתם וכל דבר אחר שעולה על דעתכם.

 2. כשכל המידע פרוש לנגד עיניכם, סמנו את הדברים החשובים ביותר שהייתם רוצים שיופיעו בקורות החיים. עשו שימוש במיומנותכם להבדיל בין העיקר לטפל כדי לברור מבין כל המידע את עיקרי הדברים, בייחוד אלה שרלוונטיים למשרות בתחומים שבהם אתה מתעניין.

 3. תמצתו את המידע שבחרתם כרלוונטי ביותר למשפטים קצרים וממוקדים.

 4. סדרו את המשרות ברצף כרונולוגי הפוך – ציינו ראשית את מקום עבודתכם האחרון ולכו אחורה בציר הזמן.

 5. שימו דגש מיוחד על הישגים והקפידו לתת דוגמאות מספריות לצורך המחשה.

 6. שלבו באופן טבעי מילות מפתח שמופיעות במודעת הדרושים של המשרה כדי לעבור את הסינון הראשוני של מערכת ההשמה האוטומטית, במידה ונעשה בה שימוש. כאמור יש להשתמש רק במושגי המפתח שרלוונטיים עבורכם.

  טיפ מספר 7 - נסחו את המידע בתמצות ובמשלב לשוני תקני

  כתבו את התוכן במשפטים קצרים, תמציתיים ופשוטים להבנה. כמו כן, מומלץ לכתוב במשלב לשוני תקני ולהימנע משימוש במילים מליציות או בסלנג, שכן שפה גבוהה מדי או לא רשמית מספיק עלולות ליצור רושם בלתי רצוי.

  טיפ מספר 8 - הימנעו מלשקר ומלייפות את המציאות

  סעיף זה נשמע כמובן מאליו, אך מעסיקים ואנשי השמה רבים מעידים כי הם נתקלים לעיתים באי דיוקים בקורות החיים של מועמדים. מעסיקים וממיינים מנוסים, אשר פוגשים במאות קורות חיים ביום ומראיינים עשרות אנשים, מפתחים מיומנות זיהוי של חוסר דיוק מצד המועמדים, בין אם זה באמצעות שאילת שאלות מתקילות, קריאת שפת גוף וכו'. על מנת להימנע מסיטואציה מביכה ומהחמצה של משרה פוטנציאלית כדאי לכתוב את האמת.

  באשר ל"יפויי המציאות", לרוב קל מאוד לקרוא בין השורות ולהבין את הגדרת התפקיד שלכם, גם אם תנסחו אותה בצורה מרשימה במיוחד. הניסיון הזה להרשים לטובה עלול להיות בעוכריכם וליצור את האפקט ההפוך.

  טיפ מספר 9 - עריכה אחרונה

  כל הכבוד, סיימתם לכתוב את קורות החיים שלכם! כעת הניחו את המסמך בצד וחזרו לקרוא אותו כעבור זמן מה. אחרי "מנוחה" מהטקסט המוכר עריכתו תהיה פשוטה ומדויקת יותר, מפני שכעת אתם מביטים בו ב"עין טרייה". חשוב מאוד לשים לב לפרטים הקטנים – טעויות כתיב, פיסוק והקלדה, ואף לבחון אפשרויות ניסוח טובות יותר.

  טיפ נוסף הוא לבקש ממישהו שטרם קרא את קורות החיים שלכם, לקרוא אותם גם. הוא עשוי לספק לכם נקודת מבט נוספת על הכתוב.

  טיפ מספר 10 - לא לשכוח לעדכן את המידע

  אמנם השקעתם זמן ועמל רבים בכתיבת קורות החיים שלכם, אך זהו אינו סוף התהליך, שכן מדובר במסמך דינאמי שיש לעדכן על בסיס קבוע. רכשתם השכלה נוספת? השתתפתם בהשתלמויות? צברתם ניסיון תעסוקתי? עברתם דירה? החלפתם מספר טלפון? אלו הם פרטים שחשוב לעדכן כדי לא לפספס הזדמנויות.

  לדוגמא: ירון גר באשקלון שנים רבות, אך עם נישואיו החליט לעבור לגור בחיפה. הוא מגיש מועמדות לעבודה בחברת הייטק הקרובה לביתו החדש ושולח קורות חיים שהכתובת בה לא מעודכנת. למרות שעל פי כל הפרמטרים ירון מתאים לתפקיד, יורדים הסיכויים שהוא יוזמן לראיון עבודה בשל המרחק הרב, לכאורה, בין מקום מגוריו לבין מקום הימצאותה של החברה.

  לסיכום

  קורות החיים שלכם הם הרושם הראשוני שאתם יוצרים, ויש להם השפעה משמעותית על הסיכויים שתוזמנו לראיון עבודה. כתיבתם עלולה להיות מאתגרת, אך אם תקפידו לעבוד בצורה מסודרת תצליחו ליצור מסמך שיציג אתכם באופן הטוב ביותר ויקדם אתכם צעד נוסף אל עבר מציאת עבודה מעולה!

  מנוע קורות חיים שנותן יתרון על המתחרים!
  הכי מקצועי ונוח לשימוש.
  כתיבת קורות חיים בחינם
  הכנה למבחנים פסיכוטכנים!

  נצלו את הזמן להתכונן
  למיונים לעבודה!

  הכנה למבחנים פסיכוטכנים