התחברות הרשמה

כתיבת קורות חיים ללא ניסיון תעסוקתי

איך לכתוב קורות חיים אם אין לי ניסיון תעסוקתי?

ידוע כי הדבר הראשון שמעסיקים מחפשים בקורות חיים של מועמדים הוא הניסיון התעסוקתי שלהם, שכן זוהי אחת הדרכים הקלות ביותר לנבא את התאמתם למשרה. אז מה כותבים בקורות חיים אם אין לנו ניסיון תעסוקתי? מה כותבים אם הניסיון התעסוקתי שלנו לא "מרשים" במיוחד, או שאינו רלוונטי לתחום בו אנחנו מחפשים עבודה כיום?

שאלות אלו מעסיקות לא מעט מחפשי עבודה "חדשים" כמו תלמידי תיכון, חיילים משוחררים וסטודנטים, שעושים את צעדיהם הראשונים בשוק העבודה. התשובה לכך היא שגם ללא ניסיון תעסוקתי, לכל אחד מאיתנו יש יתרונות יחסיים על פני מועמדים אחרים והמטרה היא להבליט אותם בקורות החיים שלנו. אך קודם עליכם להבין מהו היתרון שלכם ביחס למשרה כזו או אחרת.

כאן תוכלו לקרוא על שלושה דגשים לכתיבת קורות חיים מרשימים ובסוף אפילו תקבלו טיפ בתור בונוס!

היתרון שלי הוא ההשכלה שלי

אם אין לכם ניסיון תעסוקתי בכלל או אם הניסיון שלכם לא רלוונטי לתחום שבו אתם מחפשים עבודה שימו דגש על ההשכלה. כמובן שבהינתן ניסיון מועט (גם אם הוא לא רלוונטי) יש להזכיר אותו בקצרה, אך ההשכלה שלכם היא זו שתקבל את מרכז הבמה.

אם יש לכם השכלה אקדמית, תעודה מקצועית או תעודת בגרות – בהחלט כדאי לציין אותן ולהדגיש את מושגי המפתח. ציינו גם הישגים לימודיים מיוחדים או אם סיימתם בהצטיינות/הצטיינות יתרה. עם זאת אל תציינו השכלה קודמת להשכלה תיכונית והקפידו להבליט את ההשכלה הגבוהה ו/או הרלוונטית ביותר למשרה בה אתם מעוניינים.

היתרון שלי הוא הניסיון שלי

אם אין לכם ניסיון תעסוקתי רלוונטי, אך בתקופת הצבא/השירות הלאומי שירתם בתפקיד שהקנה לכם ניסיון ומיומנויות מתאימים, כדאי לציין זאת בקורות החיים. בבואכם לתאר את תקופת השירות הצבאי/הלאומי חפשו אחר הדמיון בין העשייה שלכם בתקופה זו, לבין העשייה שכוללת המשרה בה אתם מעוניינים כיום. לאחר מכן הדגישו את הערך המקצועי המוסף שרכשתם ושתוכלו להביא לידי ביטוי במקום העבודה אליו אתם מתמיינים - ידע, כישורים, ניסיון מעשי וכו'.

ניקח לדוגמא מועמד ששירת בצבא בתפקיד מורה חייל וכיום מעוניין להתקבל למשרה של הדרכת נוער. מאחר שהוא עבד באופן שוטף עם תלמידי תיכון, הוא בוודאי מכיר את התחום ולבטח רכש את הכלים והמיומנויות שדרושים למדריך. ניסיון "בלתי פורמאלי" זה בהחלט יכול להוות יתרון על פני מועמדים אחרים.

יתר על כן, אם התנדבתם בתחום דומה לתחום שבו אתם מעוניינים לעסוק, כדאי להזכיר בקצרה גם את הניסיון והכלים הרלוונטיים שרכשתם במהלך ההתנדבות.

היתרון שלי הוא הכישורים והמיומנויות שלי

כיום מעסיקים רבים מבינים את חשיבותם של כישורים ומיומנויות בלתי-מקצועיים, ויודעים שמועמדים מוכשרים יכולים לתרום רבות להצלחת הארגון גם אם הם חסרי ניסיון או השכלה רלוונטיים. את הידע והניסיון שדורש התפקיד ניתן לצבור תוך כדי עבודה, אך כדי לעשות זאת בצורה המהירה והיעילה ביותר יש צורך במיומנויות כמו יכולת למידה עצמית, תפיסה מהירה, גמישות, תקשורת בין אישית, חשיבה מחוץ לקופסא ועוד.

לכן, אם יש לכם מיומנויות או כישורים שיכולים לסייע לכם בביצוע התפקיד, ציינו והדגישו זאת. שליטה בשפות זרות, ידע בתכנות מחשב, כישרון כתיבה, חוש לאסתטיקה או כושר שכנוע יכולים להיות תוספת נהדרת לקורות החיים של אנשים בעלי ניסיון מועט יחסית.

טיפ בונוס: עשו שימוש חכם בתמצית

תמצית תתאים בעיקר לבעלי ניסיון והשכלה עשירים. עם זאת, היא יכולה לשרת מצוין גם אנשים חסרי ניסיון רלוונטי. התמצית תופיע בראש העמוד, מיד אחרי הפרטים האישיים, ותפקידה הוא לסכם את כל המידע החשוב ביותר בכמה נקודות קצרות ותמציתיות בחלק אחד של קורות החיים.

רכזו את כל היתרונות שלכם (ההשכלה, הניסיון הצבאי/התנדבותי וכישורים ומיומנויות) בתמצית, מה שייצור מצב של ניצחון כפול – מצד אחד תקלו על עבודתם של המגייסים, ומצד שני תעלו את הסיכויים שהם ישימו לב לכל היתרונות שלכם גם אם לא יספיקו לקרוא את כל המסמך.

לסיכום

מציאת עבודה ללא ניסיון תעסוקתי היא לא משימה בלתי אפשרית.

נכון, ניסיון קודם בשוק העבודה הוא חלק חשוב מאוד בעיניי מעסיקים רבים. עם זאת, אפילו אם הניסיון שלכם לא רב או לא רלוונטי לתפקיד בו אתם מעוניינים, יש ביכולתכם להבליט את היתרונות שלכם בצורה שתאפשר למעסיקים לזהות את הפוטנציאל הטמון בכם.

מנוע קורות חיים שנותן יתרון על המתחרים!
הכי מקצועי ונוח לשימוש.
כתיבת קורות חיים
הכנה למבחנים פסיכוטכנים!

נצלו את הזמן להתכונן
למיונים לעבודה!

הכנה למבחנים פסיכוטכנים